آزمون هوش هیجانی

آزمون هوش هیجانی

برای دوستان خود ارسال کنید

توضیحاتاگر نتوانیم احساسات خود و اطرافیانمان را به درستی بشناسیم نمی‌توانیم با آنها ارتباط خوبی برقرار کنیم و با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

هوش هیجانی ریشه در مفهوم هوش اجتماعی دارد و شامل توانایی کنترل احساسات و هیجانات در خود است. در واقع تشخیص احساسات در خود و دیگران و استفاده از این اطلاعات برای هدایتِ تفکر و اقدامات لازم است. به بیان دیگر هوش هیجانی به انسان کمک می کند شیوه ی خرد مندانه ای برای مدیریت روابط خود انتخاب کند. 

هوش هیجانی دقیقا چه کاری انجام میدهد و چه وظایفی بر عهده دارد؟ 

  • تشخیص احساسات خود فرد و دیگران 
  • تشخیص احساسات مختلف و نامگذاری مناسب برای آنها 
  • استفاده از اطلاعات عاطفی برای هدایت تفکر و رفتار 
  • مدیریت و تنظیم احساسات برای انطباق با محیط و رسیدن به اهداف 

دانشمندان زیادی از جمله دلوویکس و هیگس، مایر و سالووی، گلمن، ثراندیک و بار-آن در زمینه هوش هیجانی تحقیق و نظریه پردازی کرده اند.
 بار-آن هوش هیجانی را اینگونه تعریف می کند: "هوش هیجانی مجموعه ای از رفتارهای به هم پیوسته است که صلاحیت های عاطفی و اجتماعی را شامل می‌شود که در نهایت در عملکرد و رفتار فرد ظهور می یابد".

هوش هیجانی منجر به عملکرد اجتماعی مفیدتر می‌شود زیرا افراد با هوش هیجانی بالا راحت ‌تر می‌توانند با احساسات دیگران روبرو شده و نقطه نظرات آنها را درک کنند. همچنین این افراد در برقراری ارتباط و مدیریت رفتارشان قوی ‌تر هستند.
 طبق مطالعات انجام شده هوش هیجانی با افزایش رضایت از زندگی و عزت نفس رابطه مستقیم دارد و با پرخاشگری روانی و افسردگی رابطه عکس دارد. افرادی که هوش هیجانی آنها در سطح متناسبی قرار دارد تمایل به پذیرش، گشودگی و وظیفه‌ شناسی بیشتری دارند، هیجانات و احساسات را از طریق صدا، ظاهر و امور انتزاعی به خوبی شناسایی می کنند، و هیجانات خود را به راحتی و به طور سازگار با شرایط محیطی بروز می‌دهند و در موردشان صحبت می‌کنند.

آزمون هوش هیجانی به دو دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است:
 
۱- در صورت وجود اختلال به آن پی برده می شود و میتوان به موقع درمان را آغاز کرد.
 ۲- نقاط ضعف و قوت در این زمینه شناسایی می شود و میتوان هوش هیجانی را تقویت نمود.

تست هوش هیجانی بار-آن ۵ مولفه اصلی و ۱۵ مولفه فردی را مورد سنجش قرار می دهد. از ۵ مولفه اصلی میتوان به مولفه های درون فردی، بین فردی، توان سازگاری، مدیریت استرس و خلق و خوی عمومی اشاره کرد. در واقع این مولفه ها رفتار و روابط انسانی را پیش می برند.

 

holland

سوالات متداول


آزمون هوش هیجانی چگونه می تواند به من کمک کند؟

اگر شما در جستجوی شغل هستید یا می خواهید دلیل برخی مسایل در روابط تان را بدانید، نتایج بدست آمده از این آزمون می تواند به شما کمک کند. به طور مثال در بسیاری از مراکز برای استخدام نیرو از آزمون هوش هیجانی استفاده می کنند چراکه افرادِ با هوش هیجانی بالا در فعالیت های اجتماعی و گروهی عملکرد بهتری دارند. 

چرا انجام این آزمون مهم است؟

تحقیقات اخیر نشان می دهند هوش هیجانی تاثیر بسیار زیادی بر روابط فردی و موفقیت انسان در زندگی او دارد. امروزه اکثر کارها به صورت گروهی است و کسی می تواند در فعالیت های تیمی به خوبی عمل کند که توانایی بالایی در درک رفتار افراد و برخورد مناسب با آنها داشته باشد. شما با استفاده از آزمون هوش هیجانی می توانید نقاط ضعف و قوت خود در این زمینه را شناسایی کنید و به بهبود و پرورش آنها بپردازید تا نهایتا به موفقیت های عالی دست پیدا کنید.

جهت ادامه فرآیند آزمون وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام کنید

زمان تقریبی 30 دقیقه
تعداد سوالات 90 سوال
مخاطب 16 سال به بالا