آزمون ارزش های فردی شوارتز

آزمون ارزش های فردی شوارتز

برای دوستان خود ارسال کنید

توضیحات


آزمون PVQ یا شوارتز، در جهت شناسایی ارزشهای فردی طراحی شده است. شما با استفاده از این تست می‌توانید ارزش های فردی خود را شناسایی کرده و شناخت بیشتری نسبت به بخش های پنهان خود پیدا کنید.

این تست به شما کمک می کند آنچه را که فکر می کنید برایتان مهم است درک کنید تا فعالیتهای خود را بر پایه آنها مورد بازبینی قرار دهید. با شناخت ارزش ها می توانید کاستی‌ها، کوتاهی ها و نقاط ضعف خود را شناخته و با بهبود آنها باعث رشد روز افزون خود در زندگی شوید.

این آزمون بدون کوچکترین وابستگی به فرهنگ، ارزش‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد. به همین دلیل شوارتز و همکارانش عقیده داشتند در هر سرزمینی و با هر فرهنگی 10 ارزش وجود دارد که جزو ارکان اصلی زندگی افراد است. در واقع این 10 ارزش شامل تمام افراد جهان می شود. در ادامه هریک از این ارزش ها توضیح داده شده اند اما پیش از آن لازم است بدانید ما به طور معمول می توانیم همه این ارزش ها را دارا باشیم اما آنچه که در این آزمون مشخص می شود "غالب ترین ارزشهای ما هستند". 

10 ارزش بنیادی در پرسشنامه شوارتز:
 1. خود رهبری: این افراد در فکر و عمل خود مستقل بوده و به دنبال آزادی برای خلق و همچنین کاوش کردن هستند.
 2. هیجان خواهی: این ارزش باعث می‌شود فرد چالش‌های مختلف زندگی را با آغوش باز بپذیرد و به تجربه‌های جدیدی علاقه مند شود که باعث ایجاد هیجان در وی گردد. 

3. لذت‌جویی: این افراد در زندگی بر اساس اصل لذت عمل می‌کنند و احساس رضایت و سرخوشی را سرلوحه کارهای خود قرار می‌دهند. 

4. موفقیت: این ارزش به شایستگی شخصی اشاره دارد. فردی که این ارزش را دارد عاشق موفقیت هایی میباشد که بر اساس استانداردهای موجود به دست آمده است. معمولا این افراد می‌خواهند ثابت کنند که در تعاملات فردی خود عملکرد خوب و موفقی دارند. 

5. قدرت: کسی که قدرت جزو ارزش‌های او باشد، به جایگاه اجتماعی و اعتباری که بین مردم دارد اهمیت بسیار می دهد. چنین افرادی تمایل زیادی به تسلط بر دیگران دارند و در راه کسب یا حفظ موقعیت خود بر جامعه می‌کوشند. 

6. امنیت: ارزش امنیت به هماهنگی و ثبات جامعه توجه دارد. تمرکز این افراد هماهنگی و ثبات بر روی روابط بین فردی و درون فردی و همچنین جامعه می‌باشد. 

7. همنوایی: اگر درون افرادی که همنوایی ارزش آنهاست، انگیزه ها و رفتارهایی به وجود آید که امکان ناراحتی یا آسیب اطرافیان را به دنبال داشته باشد، یا هنجارهای اجتماعی را زیر پا بگذارد؛ فرد این تمایلات را مهار یا کنترل می کند، حتی اگر به ضرر خودش باشد. در واقع این ارزش در جهت جلوگیری از پیامدهای منفی عمل می کند. 

8. سنت گرایی: فردی با ارزش سنت گرایی، برای آداب و رسوم فرهنگی و مذهبی احترام زیادی قائل است و نسبت به آنها تعهد دارد. 

9. خیرخواهی: افرادی که خیرخواهی را جزو اولویت‌های خود قرار می‌دهند، مدام به دنبال این هستند که رفاه افرادی که با آنها تعامل بالایی دارند (مانند خانواده، دوستان، همکاران و ...) را افزایش داده و از آن‌ها محفاظت کنند. این ارزش در جهت ارضای یک انگیزه درونی پیش می‌رود.

10. جهان نگری: انسان هایی که جهان نگری جزو ارزش های اصلی آنهاست، از رفاه همه مردم و طبیعت حفاظت کرده و به آنها احترام می‌گذارند. ارزش جهان نگری این مسائل را به خوبی درک می‌کند.

۱۰ ارزشی که در بالا گفته شد، به طور کلی شامل چهار تیپ ارزشی زیر می‌شود:
 A) تیپ ماورای خود: شامل ارزشهای خیرخواهی و جهان نگری
 B) تیپ تغییر گرا: شامل ارزش‌های خود رهبری، هیجان خواهی و لذت گرایی
 C) تیپ یا محافظه کار: شامل ارزش‌های امنیت، سنت‌گرایی و همنوایی
 D) تیپ تعالی خود: شامل ارزش های موفقیت و قدرت گرایی 


☕ برای شناخت ارزش ها معیارها و مقیاس های مختلفی ارائه شده است که یکی از مشهورترین و معتبرترین آنها PVQ می باشد. آزمون پیش رو دارای ۴۰ سوال است که در مرکز روشا در اختیار شما قرار گرفته و پاسخنامه کامل و جامعی برای آن طراحی گردیده است. شما با استفاده از پاسخنامه آزمون، که تفسیر کاملی از ارزشهای شخصی تان در اختیار شما می گذارد می توانید دریابید رسالت تان در زندگی چیست تا در نهایت راه درستی را در پیش بگیرید.

schwartz

سوالات متداول


آزمون ارزش های فردی شوارتز چگونه می تواند به من کمک کند؟

شناخت ارزش هایی که با آنها زندگی می کنیم در عمده شرایط و مشایل زندگی موثر است. زیرا هر تصمیم، عمل یا انتخابی بر اساس ارزش ها انجام می شود. بنابراین شناخت نسبت به آنها به ما در تصمیم گیری های شغلی، تحصیلی و فردی کمک بیشتری می کند.

در این آزمون تحلیل ارزش ها چگونه صورت می گیرد؟

به طور کلی در این آزمون ارزش ها به سه دسته ی شخصی، اجتماعی و جهانی تقسیم می شوند. ارزش های شخصی به فردیت، تفکر و اینکه انسان در زندگی چه میخواهد مربوط می شود؛ ارزش های اجتماعی شامل روابط اجتماعی و بین فردی می شود؛ و ارزش های جهانی معیارهای فرهنگی،تفکر معنوی و پذیرش اتفاقات زندگی را در بر میگیرد. سوالات مطرح شده در آزمون هر یک از موارد ذکر شده در بالا را مورد ارزیابی قرار می دهد.

آیا غیر از آزمون شوارتز آزمون دیگری وجود دارد، که بتوانم به وسیله آن خودم را بهتر شناسایی کنم؟

در زمینه خودشناسی، آزمون MBTI نیز می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

جهت ادامه فرآیند آزمون وارد حساب کاربری خود شوید و یا ثبت نام کنید

زمان تقریبی 30 دقیقه
تعداد سوالات 40 سوال
مخاطب 15 سال به بالا

نظرات


برای ارسال نظر وارد حساب کاربری خود شوید.

مریم رئیسی

سلام ببخشید یه بچه ۸ ساله چطور میفهمه ارزشهای فردیش چی هست؟!

پشتیبان

با سلام به شما دوست عزیز. برای بچه های تا سن ۱۵ سال پدر و مادرشون آزمون رو پاسخ می‌دهند.